ROBOT WALCZY Z BEZDOMNYMI

Schronisko dla zwierząt w San Francisco zostało skrytykowane za używanie robota ochroniarza do odstraszania bezdomnych. Oddział SPCA w San Francisco (Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt) zatrudnił robota K5 zbudowanego przez Knightscope do patrolowania chodników. Robot został wykorzystany jako “sposób na poradzenie sobie z rosnącą liczbą włamań i przestępstw, których przyczyny doszukano się w pobliskich obozach namiotowych bezdomnych.”

Robot, o którym mowa, jest wyposażony w cztery kamery, szereg laserów, czujników termicznych i GPS porusza się w tempie trzech mil na godzinę i jest tańszy niż ludzki strażnik – kosztuje około 6 USD za godzinę. Roboty Knightscope są jednymi z najpopularniejszych robotów w okolicy i pojawiły się w wiadomościach w przeszłości. Ten sam model robota przewrócił się wcześniej przez małe dziecko w centrum handlowym i wpadł do fontanny w DC . Knightscope twierdzi, że jego roboty są przeznaczone do odstraszania i zapewniają mobilny nadzór.

Reakcja na wiadomości w mediach społecznościowych była przytłaczająca , ponieważ ludzie zawstydzili SPCA za rozmieszczenie maszyny i zachęcali innych do jej niszczenia. Według SPCA, ataki już się odbyły, a Scarlett(Prezes SPCA) powiedziała , że w ciągu tygodnia od rozpoczęcia przez robota obowiązków niektórzy ludzie “położyli na nim plandekę, przewrócili ją i nałożyli sos barbecue na wszystkie czujniki”. Jeden z użytkowników serwisu Twitter zgłosił, że widział robota z rozmazanymi kałem.

“W przeciwieństwie do raportów, Knightscope nie został wprowadzony w celu oczyszczenia obszaru wokół SF SPCA z osób bezdomnych” – powiedział rzecznik The Verge . “Knightscope został jednak rozmieszczony, aby służyć i chronić SPCA. SCPA ma prawo do ochrony swojej własności, pracowników i gości, a Knightscope pomaga im w osiągnięciu tego celu. SPCA zgłosiło mniej włamań do samochodów i ogólnie poprawiło się bezpieczeństwo otaczającego terenu.”

Odpowiedź Knightscope’a budzi ciekawe pytania o to, jak społeczeństwo zareaguje na takie roboty w przyszłości. Chociaż firma zaprzecza, że ro​​bot był wykorzystywany do odstraszania osób bezdomnych, komentarze SPCA pokazują, że był to zdecydowanie jeden z celów. Ponieważ robot jest półautonomiczny, Knightscope (i potencjalnie SPCA) może zrzucić winę za swoje działania. Wypożyczyli tylko robota; nie powiedzieli mu, żeby cokolwiek zrobił.

W każdym razie SPCA K5 może mieć ograniczony okres przydatności do użycia w San Francisco. Miasto niedawno przyjęło nowe przepisy ograniczające użycie robotów na ulicach miast. Chociaż reguły były skierowane przede wszystkim do robotów dostarczających, SPCA otrzymał polecenie, aby ściągnąć K5 z chodników lub otrzymają grzywnę dzienną w wysokości 1000 USD. Knightscope negocjuje obecnie z miastem w sprawie przyszłych wdrożeń.

W tweecie dziennikarz Benjamin Norton wyraził opinię: “Kapitalizm zamiast zapewniać domy dla bezdomnych, wydaje wygórowane sumy pieniędzy, tworząc roboty, które utrudniają bezdomnym, by sami tworzyli domy”. 

Użycie robotów w San Francisco jako siły policyjnej wobec bezdomnych zdenerwowało wielu – i nie bez powodu. W ostatnich latach San Francisco stało się ważnym ośrodkiem technologicznym, a wraz z nowym wzrostem populacji pojawiły się gwałtownie większe koszty wynajmu, które dotknęły wielu mieszkańców. Pomimo 275 milionów dolarów, które miasto wydało na bezdomność i wsparcie mieszkaniowe w tym roku – plus ponad 100 milionów dolarów wydanych przez sektor prywatny – rozbieżności między bogatymi i zubożałymi nadal rosną, podobnie jak liczba osób zmuszonych do życia na ulice. Historycznie społecznie świadome miasto w towarzystwie kapitału pozostaje pogrążone w ubóstwie; pod lśniącymi arkologiami nowych wieżowców i korporacyjnych centrali pozostaje nędza milionów, którzy zostali pozostawieni z tyłu i są w beznadziejnej sytuacji. Być może lśniący robot grożący biedakowi jest idealną metaforą miasta.

One Reply to “ROBOT WALCZY Z BEZDOMNYMI”

 1. Ja myślę tak, że robot i pomysł,
  ogólnie dobry, ale czy sposób wykorzytania ??? Już nie gdyż jak
  i zwierzęta tak i bezdomni powinni być chronieni, nie znam też dokładnie sprawy co tam się wydarzyło i czemu akurat trzeba zwierzęta chronić przed nimi, pewnie wyjśćdaja jedzenie itp
  Tak czy owak jak i zwierzęta tak i bezdomni powinni mieć zapewniony taki sam wikt, opierunek oraz ochronę !!!
  Roboty skoro już są to powinny chronić każdą stronę.
  Oczywiście drugigm dnem tego co się dzieje to test, a że roboty głównie będą skierowane przeciw ludziom, to zapewne na razie niby ochraniając zwierzęta trwa eksperyment jak by to wyglądało.

  (alienXgate)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *